Loading
The Cruising Instruments
"Yalpa Müşiri"
Fethi Bülend Korveti'ne aittir. 1892 yılında Osmanlı Bahriyesi'nde üretilmiştir. Pirinç göstergesinin üzerinde eski Türkçe ile "Fethi Bülend" yazılıdır. Geminin yalpa açısını gösteren alettir.
"Pusula"
1900 yılında Tersane-i Amire'de Mülazım İhsan Efendi tarafından yapılmıştır. Ahşap kutu içinde olup, pusula kartı kâğıttandır. Yön gösteren, optik seyir aletidir.
"Kronometre"
Peyki Şeref Korveti'nin kronometresi, 19. yüzyıl sonuna aittir. Kadranı sedefli olup, içinde ve kutusunda eski Türkçe ile "Peyki Şeref" yazılıdır. Ahşap kutusu, ajurlu metal süslemelidir. Hata etkenleri en aza indirilmiş, hassas saattir.
"Uskurlu Parakete"
1901 yılında Tersane-i Amire'de yapılmıştır. Sürat, mesafe ölçen alettir. Yükseklik: 40 cm. Gövde çevresi: 13.5 cm. Müşir yüksekliği: 18.5 cm.
“Torpido Dayrektörü”
Torpidoları geminin hedef, rota ve süratine göre ayarlamakta kullanılan bir nişan aletidir.
"Pusula"
1869 yılında Tersane-i Amire'de yapılmıştır. Markası "Mathieu Orlich Constantinople"dır. Yön gösteren, optik seyir aletidir.
“Usturlab”
Gökcisimlerinin konumlarını ve yeryüzündeki nesnelerin yüksekliği ile birbirlerine olan uzaklıklarını ölçebilen astronomi aletidir. Eyyubi Sultanı El-Muazzam Şerif El-Dünya Velidin İsa Ebu Bekir İçin, Şam Şehri koordinatlarına göre yapılmıştır. 1222-1223 Yılı, Baalbekli Abdurrahman İbn Sinan El-Nacar yapımı usturlab pirinç ve gümüştür.
“Sekstant”
Gökcisimlerinin ufuktan olan yüksekliklerini, dairenin ölçerek denizde mevki bulmaya yarayan alettir. 1910-1915 yılları arasında hizmet gören Barbaros Hayrettin Zırhlısı'na aittir.
“Oktant”
Gökcisimlerinin ufuktan olan yüksekliklerini, ölçerek denizde mevki bulmaya yarayan alettir. 19. yüzyıl İstanbul yapımı oktant 1858- 1910 yılları arasında hizmet gören Boyana Vapuru'a aittir.