Loading
Hikmet Onat Kimdir?

HİKMET ONAT (1882-1977)

   İstanbul’un Tophane semtinde doğdu. İlk eğitimini mahalle mektebinde yaptı. Daha sonra Fevziye Mektebi ve Kasımpaşa Rüştiyesi’ni bitirdi. Babasının isteği ile Heybeliada Bahriye Mektebi’ne girdi. 1902’de harbiye sınıfına geçti ve 1904 ‘te teğmen rütbesiyle mezun oldu. 2 yıl Heybetnüma Korveti’nde eğitimine devam etti ve üsteğmen olarak sırasıyla Saadet Vapuru, Nimet-i Hüda Torpidobotu’nda görev aldı. Daha sonra Aziziye Fırkateyni’nde açık kadroya alınarak Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitime başladı. Okulda son sınıfa devam ederken Kapısuyu Liman Reisliği’ne atandı. 1911 yılında Bahriye’den ayrılmıştır.

   Hikmet Onat, V.Mecidi Nişanı ve Gümüş Liyakat Madalyası’na sahiptir. Daha Bahriye Mektebi’nde iken resim ve hat derslerine ilgi duyuyor ve üstün yeteneği hocaları tarafından takdir ediliyordu. Güzel Sanatlar Akademisi’nde Osman Hamdi Bey zamanında ünlü resim öğrencileri arasına girmiştir.

   1911 yılında devlet bursu ile Paris’e gitti. Ressam Cormon’un atölyesine devam etti. Burada İbrahim Çallı, Feyhaman Duran gibi ressamlarla birarada çalışmıştır. I.Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine yurda döndü. Aynı yıl Şişli Resim Atölyesi’nde altı ressam arkadaşıyla beraber kahramanlık resimleri yapmak üzere görevlendirildi. Kısa süre Nişantaşı Sultanisi’nde, daha sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nde çalışmaya başladı. Kendi ismini taşıyan resim atölyesinden emekli oluncaya kadar çalıştı ve pekçok öğrenci yetiştirdi.

   Mütevazi ve sakin bir yapıya sahip olan Hikmet Onat, natürmort ve portre türünde eserler vermiş olmakla beraber, daha çok peyzaj ressamı olarak tanınmıştır. Deniz subayı olduğu için denizi çok sevdiğini daima belirtmiştir. “Osmanlı Ressamlar Cemiyeti” ve “Güzel Sanatlar Birliği”nin kurucularındandır. Aslında oldukça üretken bir sanatçı olmasına rağmen yalnız iki şahsi sergi açmıştır.

Hikmet Onat'ın Önemli Eserleri

 

SİPERDE MEKTUP OKUYAN ASKERLER

SALACAK'TA KAYIKLAR VE KIZ KULESİ

PEYZAJ

BÜYÜKDERE

BÜYÜKADA, DİLBURNU

MANOLYALAR

ÇENGELKÖY

BALIKÇI TEKNELERİ

TOPKAPI SARAYI

İSTANBUL PEYZAJI

KIZ İSMAİL ERKUŞ

 

Siperde Mektup Okuyan Askerler ve  Balıkçı Tekneleri  eserleri...