Yükleniyor
Tuğralar
“Sultan Abdülaziz (1861-1876) Devrine ait Tuğra”
İki parça ahşaptan oluşan levhanın bordo renk bombeli merkezinde, Sultan Abdülaziz'in tuğrası vardır. Etrafı halat şeklinde bordürle çevrili olup, halat formunun etrafında yüksek kabartma kıvrımlar ve stilize yapraklar bulunur. Boyutlar: 40 x 77 cm.
“Sultan Abdülhamit (1876-1909) Devrine ait Tuğra”
Oval, bombeli bordo zemin üzerine kabartma altın varaklıdır. Etrafı halat şeklinde kabartma bordürlü olup, üstten fiyonk şeklini almıştır. Sultan II. Abdülhamit’in "El Gazi" tuğrası vardır.
“Sultan Abdülmecit (1839-1861) Devrine ait Tuğra”
Ahşap oyma-kabartma, çiçekli padişah tuğrası gemilerde kullanılmıştır.
“Sultan III. Selim (1789 - 1807) Devrine ait Tuğra”
Oval formlu, düz ahşap üzerine zemin kabartma tekniği ile oyularak yapılmıştır. Tuğranın sağ köşesinde yapraklardan oluşan stilize edilmiş çiçek motifi işlenmiştir. Ketebe’nin kazınmış olduğu görülmektedir. Zemin kırmızı renkte boyalı, kabartmalar altın varak ile kaplıdır.
“Sultan II . Mahmut (1808-1839) Devrine ait Tuğra”
Oval formdaki siyah zemin üzerine altın mürekkebiyle işlenmiştir. Serenin sağ alt köşesinde yeşil yaprak ve mavi beyaz renkten oluşan şükufe tekniği ile yapılmış gül dalı ve sol alt köşede ise yapraklı gül yer almaktadır. Ahşap çiçek kabartmalı, altın varak kaplamalı bir çerçeve içinde sergilenmektedir. Boyutlar: 27 x 33.5 cm.